Co to jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa zwana również grafiką skalowaną (SVG) opiera się na systemie linii i kropek, tworzących krzywe, a całość stworzonego w ten sposób obrazu, nie posiada określonej rozdzielczości. Grafika wektorowa, w odróżnieniu od rastrowej, może być skalowana w nieskończoność, bez utraty jakości i ostrości, a przez to również modyfikowanie najdrobniejszych szczegółów obrazu, może trwać w nieskończoność i dostarczać bardzo szczegółowych wyników tej pracy. 

Czym jest grafika wektorowa?  #

W świecie grafiki istnieją dwa główne pojęcia ją charakteryzujące, to grafika wektorowa oraz grafika rastrowa. Chociaż finalnie mogą dostarczać podobnych efektów, po wydruku czy przygotowaniu odbitki, jest między nimi ogromna różnica, zarówno w tym jak powstają jak i w tym, co można następnie z nimi zrobić i jak głęboko edytować. 

Z pewnością możesz kojarzyć, czym jest JPEG lub PNG. To obrazy podobne do tych, jakie można uzyskać np. z aparatu cyfrowego. Każdy z nich określony jest rozdzielczością obrazu. Możesz je dowolnie powiększać, a im bliżej przyjrzysz się detalom, z pewnością zauważysz małe kropki, kwadraty. To piksele. To jest właśnie grafika rastrowa. Zwróć uwagę, że im bardziej przybliżasz obraz, tym staje się on mniej wyraźny. 

Grafika wektorowa, w odróżnieniu od rastrowej, typowego obrazu lub zdjęcia to grafika składająca się z punktów i linii, tworzących krzywe oparte na równaniach matematycznych, a nie pikselach. Bez względu na rozmiar i stopień powiększenia, linie, krzywe i punktu pozostają gładkie. Możesz powiększać ją nieskończoność i wciąż otrzymasz idealnie ostry obraz. 

Grafika wektorowa nie posiada rozdzielczości. Jest tworzona w przestrzeni, a następnie przygotowywana do druku, gdzie dopiero określany jest rozmiar, jaki chcemy uzyskać. Niezależnie czy projektujesz logo na wizytówkę, czy właśnie zamierzasz wydrukować baner reklamowy, baner wielkoformatowy lub inną formę reklamy, grafika wektorowa przyniesie Ci nieskończone możliwości powiększania obrazu. 

Podsumowanie  #

Grafika wektorowa zapewnia nieograniczone możliwości edycji, powiększania, ale też wydruku. Jeśli projektujesz takie elementy jak baner, logo firmy, elementy graficzne, tworzysz obraz, który będzie z Tobą przez wiele lat i zawsze dopasuje się do Twoich aktualnych potrzeb. 

Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas przy przygotowaniu plików do druku. Szczególnie że niezależnie od tego jak ich użyjesz, nigdy nie stracą one na jakości, nawet jeśli zechcesz powiększyć obraz, aby przygotować go do druku, co niestety ma miejsce w przypadku obrazów rastrowych, np. JPEG czy PNG, np. gdy zamawiasz obraz drukowany na płótnie lub plakat reklamowy. 

Nawet jeśli nie posiadasz grafiki wektorowej, np. swojego logo do użycia na papierze firmowym lub wizytówce, nie zawsze musisz sięgać po pomoc. Wysokiej jakości pliki graficzne nadają się idealnie do tego, aby użyć ich w każdej chwili. Jeśli otrzymałeś od swojego grafika pliki z grafiką wektorową, nigdy ich nie wyrzucaj. 

  

Intuicyjny konfigurator

obraz stworzysz sam

Dbamy o każdy szczegół

detale to wyznacznik jakości

Prosty montaż

Instrukcja w zestawie

Tworzymy produkty sprawdzające się idealnie w twoim wnętrzu oraz te, dzięki którym twoja firma będzie zauważalna i przyciągać wzrok tysięcy osób.

Dlaczego my?

Jesteśmy drukarnią z wieloletnim doświadczeniem i tysiącami realizacji. Uważamy że największym naszym sukcesem są powracający klienci i wieloletnia współpraca z wieloma przedsiębiorcami.
Gwarancja jakości
Indywidualne podejście
Bogata oferta
Przewiń do góry