Wyżej, niżej, bliżej siebie, dalej od siebie? Najważniejsze zasady wieszania obrazów są zaskakująco proste. A jeśli ciężko pracujesz, nie potrzebujesz nawet gwoździ, śrub ani kołków!
Czy rozmiar obrazu odpowiada szerokości tła? Ściana dla pojedynczego obrazu nie powinna być zbyt duża, w przeciwnym razie będzie wyglądać na zagubioną. Najlepiej jest ograniczony przestrzennie obszar, na przykład między dwoma oknami lub w stosunku do obiektu. Pojedynczy, wielkoformatowy obraz idealnie nada się nad niskim meblem, takim jak sofa, kredens czy łóżko, pod warunkiem odpowiednich proporcji. To prowadzi nas do kolejnego pytania: Jak wysoko nad sofą, stołem itp. powinien być powieszony obraz?
Właściwa wysokość dla nieruchomych obrazów: Aby wzmocnić efekt nieruchomego obrazu, unikaj umieszczania innych obrazów w pobliżu i upewnij się, że znajduje się na poziomie oczu. To z kolei zależy od lokalizacji: w przedpokoju, gdzie zwykle stoisz, obrazy wiszą wyżej niż w salonie, gdzie zwykle siedzisz. Na postrzeganie obrazu wpływa również kolor ściany, który nie powinien konkurować z motywem, passe-partout czy ramą.
Zawieś obrazy poprawnie – to znaczy: nie krzywe! Dlaczego jedna osoba umieszcza obrazy na ścianie dokładnie za pomocą poziomicy, a druga po prostu wbija gwóźdź tam, gdzie mu się podoba? Symetrię znamy z natury. Jest równowaga i harmonia. Ludzie mają różne potrzeby w tym zakresie. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, oprócz poziomicy możesz również użyć taśmy washi: przymocowanej do ściany na wysokości i wielkości obrazu jako test, możesz wtedy łatwo oddalić się o kilka metrów i zbadać planowana linia przed wbiciem gwoździ lub wkręceniem.
Jaka odległość, jaka wysokość – iw jakiej aranżacji najlepiej prezentuje się seria zdjęć? Szczególnie długie ściany zyskują na atrakcyjności dzięki rzędom. Kilka zdjęć tej samej wielkości obok siebie odsłania tu swój urok. Postrzegamy je jako harmonijną całość, gdy wszystkie są uformowane na tej samej wysokości, a odległości między obrazami są takie same. Zastosowanie dodatkowo identycznych ramek wzmacnia wrażenie zespolenia.
Obrazki o różnych rozmiarach w rzędach obrazków: Oczywiście możesz również powiesić obrazki o różnych rozmiarach w rzędzie. Ale potem upewnij się, że są ze sobą spokrewnieni. Może to być górna lub dolna krawędź ramki, alternatywnie obrazy można również wyrównać wzdłuż wyimaginowanej linii środkowej. Zgodnie z tymi samymi zasadami można również ustawić rząd obrazów w pionie.
Niezależnie od tego, czy jest to duża powierzchnia ściany, czy mała nisza: grupy obrazów zawsze można dostosować do warunków zewnętrznych. Półka może stać się galerią lub niszą na wystawę malarstwa. Jeśli chcesz rozmieścić obrazy w różnych formatach, wyrównaj je z wyimaginowanymi osiami odniesienia. Są to pionowe i poziome linie, które wyrównują krawędzie obrazu. W centrum takiej grupy powinien być zawsze większy obraz lub taki, który jest ważny tematycznie. Następnie umieszczane są wokół niego formaty średnie i mniejsze. Taka grupa obrazów może rosnąć, aż ściana lub nisza wydają się dobrze zapełnione.Wiszące obrazy na osiach: wariacje
Jeśli wszystkie obrazy w grupie mają ten sam rozmiar, należy je ułożyć w dokładnej siatce. Oznacza to, że obrazy są zawieszone symetrycznie w kilku rzędach w równych odległościach w górę iw dół oraz po bokach. Jednolite ramy są pożądane przy tego typu zawieszeniu, ponieważ wzmacniają wrażenie zespolenia. Jeśli chcesz nadać oryginalnemu akcentowi, możesz pozwolić oprawie tańczyć nietypowo pod względem kolorystycznym.
Motywy powinny również pasować do powieszenia w siatce i tworzyć logiczną całość zarówno pod względem koloru, jak i motywu. Zbyt duże lub zbyt małe motywy można łatwo dopasować do pożądanego formatu za pomocą passe-partout.
Czarno-białe zdjęcia w tym samym formacie mają świetny ogólny efekt, gdy są prezentowane jako zwarta grupa w układzie siatki. Kolorowa ściana jako tło wzmacnia efekt.
Istnieje inna metoda przycinania obrazów o różnych rozmiarach: są one ułożone w wyimaginowanej zewnętrznej ramce. Typowe są obszary kwadratowe lub prostokątne, ale można również wyobrazić sobie kształt krzyża lub koła. Wszystko, co się podoba, jest dozwolone w tych zewnętrznych ramach.
Przy tej metodzie ważne jest, aby zwracać uwagę na odległości: żaden obraz nie powinien być zawieszony zbyt blisko lub zbyt daleko od drugiego. Ponadto zawsze należy najpierw wypróbować grupy obrazków na podłodze: ustalić zewnętrzną ramę taśmą maskującą, ułożyć obrazki, zmierzyć odległości i pozycje, umieścić je na ścianie, a dopiero potem wbić gwoździe.
Intuicyjny konfigurator
obraz stworzysz sam
Dbamy o każdy szczegół
detale to wyznacznik jakości
Prosty montaż
Instrukcja w zestawie