Prawidłowe wieszanie zdjęć: tak to działa bez wysiłku

Wyżej, niżej, bliżej siebie, dalej od siebie? Najważniejsze zasady wieszania obrazów są zaskakująco proste. A jeśli ciężko pracujesz, nie potrzebujesz nawet gwoździ, śrub ani kołków!

Prawidłowe wieszanie obrazków – podstawowe zasady #

 1. Najlepsze pod- i tło: Spokojne tło jest idealne. Na wzorzystych ścianach warto zastosować passe-partout, aby podkreślić motyw.
 2. Dopasuj pojedyncze obrazki do mebli: pojedynczy obrazek zyskuje na popularności, gdy zostanie połączony z meblem, sofą lub kredensem. Zawieszenie wyrównane w lewo lub w prawo może być bardziej ekscytujące niż zawieszenie centralne.
 3. Grupy obrazków: Grupa obrazków wygląda na zamkniętą, jeśli ramki nie są zbyt daleko od siebie i są ustawione w taki sposób, że jest co najmniej jedna linia prosta.
 4. Właściwe miejsce dla każdego obrazu: Jedynym sposobem, aby upewnić się, że właściwe zdjęcie jest we właściwym miejscu, jest wypróbowanie go: połóż wszystkie ramki na podłodze i przesuwaj je tam i z powrotem, aż spodoba ci się aranżacja. Dopiero wtedy odpowiednio się rozłącz.

Gdzie powiesić obrazy? Najważniejsze wskazówki dotyczące pojedynczych zdjęć #

Czy rozmiar obrazu odpowiada szerokości tła? Ściana dla pojedynczego obrazu nie powinna być zbyt duża, w przeciwnym razie będzie wyglądać na zagubioną. Najlepiej jest ograniczony przestrzennie obszar, na przykład między dwoma oknami lub w stosunku do obiektu. Pojedynczy, wielkoformatowy obraz idealnie nada się nad niskim meblem, takim jak sofa, kredens czy łóżko, pod warunkiem odpowiednich proporcji. To prowadzi nas do kolejnego pytania: Jak wysoko nad sofą, stołem itp. powinien być powieszony obraz?

Właściwa wysokość dla nieruchomych obrazów: Aby wzmocnić efekt nieruchomego obrazu, unikaj umieszczania innych obrazów w pobliżu i upewnij się, że znajduje się na poziomie oczu. To z kolei zależy od lokalizacji: w przedpokoju, gdzie zwykle stoisz, obrazy wiszą wyżej niż w salonie, gdzie zwykle siedzisz. Na postrzeganie obrazu wpływa również kolor ściany, który nie powinien konkurować z motywem, passe-partout czy ramą.

Zawieś obrazy poprawnie – to znaczy: nie krzywe! Dlaczego jedna osoba umieszcza obrazy na ścianie dokładnie za pomocą poziomicy, a druga po prostu wbija gwóźdź tam, gdzie mu się podoba? Symetrię znamy z natury. Jest równowaga i harmonia. Ludzie mają różne potrzeby w tym zakresie. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, oprócz poziomicy możesz również użyć taśmy washi: przymocowanej do ściany na wysokości i wielkości obrazu jako test, możesz wtedy łatwo oddalić się o kilka metrów i zbadać planowana linia przed wbiciem gwoździ lub wkręceniem.

Wieszanie rzędów obrazków: trzeba na to zwrócić uwagę #

Jaka odległość, jaka wysokość – iw jakiej aranżacji najlepiej prezentuje się seria zdjęć? Szczególnie długie ściany zyskują na atrakcyjności dzięki rzędom. Kilka zdjęć tej samej wielkości obok siebie odsłania tu swój urok. Postrzegamy je jako harmonijną całość, gdy wszystkie są uformowane na tej samej wysokości, a odległości między obrazami są takie same. Zastosowanie dodatkowo identycznych ramek wzmacnia wrażenie zespolenia.

Obrazki o różnych rozmiarach w rzędach obrazków: Oczywiście możesz również powiesić obrazki o różnych rozmiarach w rzędzie. Ale potem upewnij się, że są ze sobą spokrewnieni. Może to być górna lub dolna krawędź ramki, alternatywnie obrazy można również wyrównać wzdłuż wyimaginowanej linii środkowej. Zgodnie z tymi samymi zasadami można również ustawić rząd obrazów w pionie.

Zawieś poprawnie rzędy obrazków – są takie układy: #

 • High- flyer: Ta seria obrazów oparta jest na wyimaginowanej osi centralnej, krawędzie kadru są dokładnie wyrównane. Tutaj profil ścienny tworzy specyfikację konstrukcyjną układu pionowego.
 • Co najlepsze, zgodnie z linią: obrazki o różnych rozmiarach są ustawiane w rzędach, tworząc całość i dekorując m.in. B. ściana za łóżkiem, jeśli ich dolne krawędzie znajdują się na tej samej wysokości.
 • W linii rosnącej: w przypadku schodów seria obrazów podąża za stopniami wznoszącymi się dość organicznie. Odległość od podłogi do dolnej krawędzi obrazu jest zawsze taka sama.

Zawieś obrazy na osiach #

Niezależnie od tego, czy jest to duża powierzchnia ściany, czy mała nisza: grupy obrazów zawsze można dostosować do warunków zewnętrznych. Półka może stać się galerią lub niszą na wystawę malarstwa. Jeśli chcesz rozmieścić obrazy w różnych formatach, wyrównaj je z wyimaginowanymi osiami odniesienia. Są to pionowe i poziome linie, które wyrównują krawędzie obrazu. W centrum takiej grupy powinien być zawsze większy obraz lub taki, który jest ważny tematycznie. Następnie umieszczane są wokół niego formaty średnie i mniejsze. Taka grupa obrazów może rosnąć, aż ściana lub nisza wydają się dobrze zapełnione.
Wiszące obrazy na osiach: wariacje

 • Uporządkowany chaos: pionowe i poziome osie nadają strukturę tej ścianie obrazów złożonej z różnych formatów. Kompozycja wygląda na wyważoną. Fajny link: tkaniny jak passe-partout.
 • Pod i nad: wyimaginowana pozioma linia służy do wyrównania dolnej i górnej krawędzi ramy w tym zestawie motywów wodnych.

Zawieś zdjęcia tego samego rozmiaru w siatce #

Jeśli wszystkie obrazy w grupie mają ten sam rozmiar, należy je ułożyć w dokładnej siatce. Oznacza to, że obrazy są zawieszone symetrycznie w kilku rzędach w równych odległościach w górę iw dół oraz po bokach. Jednolite ramy są pożądane przy tego typu zawieszeniu, ponieważ wzmacniają wrażenie zespolenia. Jeśli chcesz nadać oryginalnemu akcentowi, możesz pozwolić oprawie tańczyć nietypowo pod względem kolorystycznym.

Motywy powinny również pasować do powieszenia w siatce i tworzyć logiczną całość zarówno pod względem koloru, jak i motywu. Zbyt duże lub zbyt małe motywy można łatwo dopasować do pożądanego formatu za pomocą passe-partout.

Czarno-białe zdjęcia w tym samym formacie mają świetny ogólny efekt, gdy są prezentowane jako zwarta grupa w układzie siatki. Kolorowa ściana jako tło wzmacnia efekt.

Zawieś obrazy w „ramce wyobrażonej”: tak to działa #

Istnieje inna metoda przycinania obrazów o różnych rozmiarach: są one ułożone w wyimaginowanej zewnętrznej ramce. Typowe są obszary kwadratowe lub prostokątne, ale można również wyobrazić sobie kształt krzyża lub koła. Wszystko, co się podoba, jest dozwolone w tych zewnętrznych ramach.

Przy tej metodzie ważne jest, aby zwracać uwagę na odległości: żaden obraz nie powinien być zawieszony zbyt blisko lub zbyt daleko od drugiego. Ponadto zawsze należy najpierw wypróbować grupy obrazków na podłodze: ustalić zewnętrzną ramę taśmą maskującą, ułożyć obrazki, zmierzyć odległości i pozycje, umieścić je na ścianie, a dopiero potem wbić gwoździe.

 • Wiszące obrazy w kwadracie: Kształty geometryczne są nam znane i szybko rozpoznawane. Dlatego przyjemne jest luźne zawieszenie różnych formatów, tworzące ogólny kwadratowy obraz.
 • Okrągła rzecz: nawet jeśli wyimaginowany okrąg nie przyciąga od razu wzroku, nadal łączy motywy w aranżacji i zapobiega przypadkowemu rozmieszczeniu. Zabawne: tutaj rama spotyka się z ramą.

Intuicyjny konfigurator

obraz stworzysz sam

Dbamy o każdy szczegół

detale to wyznacznik jakości

Prosty montaż

Instrukcja w zestawie

Tworzymy produkty sprawdzające się idealnie w twoim wnętrzu oraz te, dzięki którym twoja firma będzie zauważalna i przyciągać wzrok tysięcy osób.

Dlaczego my?

Jesteśmy drukarnią z wieloletnim doświadczeniem i tysiącami realizacji. Uważamy że największym naszym sukcesem są powracający klienci i wieloletnia współpraca z wieloma przedsiębiorcami.
Gwarancja jakości
Indywidualne podejście
Bogata oferta
Przewiń do góry