Wydruki fotograficzne a wydruki artystyczne

Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą, wiesz, jak ważna jest możliwość wydrukowania swojej grafiki. Od umożliwienia wyświetlania dzieł sztuki w domu lub firmie po sprzedaż na wystawach i muzeach, korzyści płynące z niestandardowego drukowania dzieł sztuki są naprawdę nieograniczone.

Kiedy zdecydujesz się wydrukować swoje dzieła sztuki, prawdopodobnie natkniesz się na różne opcje w laboratorium drukarskim, od odbitek fotograficznych po odbitki dzieł sztuki. Wybranie odpowiedniego rodzaju nadruku pozwoli Ci wydobyć najlepsze cechy Twojego dzieła, jednocześnie nie przekraczając budżetu.

Czym są odbitki fotograficzne? #

Termin „odbitki fotograficzne” zazwyczaj odnosi się do chromogenicznych odbitek na halogenku srebra. Proces drukowania chromogenicznego, wprowadzony przez firmę Kodak na początku lat 40., obejmuje reakcję między dwiema substancjami chemicznymi. Ta reakcja wytwarza kolorowe barwniki widoczne na gotowym obrazie fotograficznym.

Wydruki, które są również określane jako c-printy, mają zwykle bardziej błyszczące wykończenie niż wydruki artystyczne. Wraz z walorami estetycznymi błyszczącego wykończenia, efekt ten sprawia, że ​​wydruk nie ulega zarysowaniom. W przypadku materiałów chromogennych, takich jak papier fotograficzny lub filmowy, oraz procesu drukowania, metoda ta uwydatnia ciemne odcienie, zapewniając nasycony efekt końcowy.

Ponieważ ta metoda drukowania wykorzystuje papier gorszej jakości w porównaniu do wydruków artystycznych, odbitki fotograficzne są zwykle tańsze niż inne opcje. Jest często używany, gdy musisz drukować masowo i nie zależy ci na najwyższej jakości wykończenia.

Czym są wydruki artystyczne? #

Termin „druki artystyczne” odnosi się do archiwalnych wydruków pigmentowych giclee. W przeciwieństwie do druku typu c, wydruki giclee wykorzystują wysokiej jakości atramenty pigmentowe i bezkwasowy papier artystyczny. Również te wydruki, które są czasami określane jako wydruki pigmentowe, są wykonywane bez wrażliwości na światło lub chemii. Zamiast tego używana jest drukarka wielkoformatowa o wysokiej rozdzielczości, aby zapewnić najwyższą jakość.

Połączenie materiałów i metody druku tworzy nadruki odporne na blaknięcie i trwałe. Obraz nie żółknie, nie pęka ani nie zużywa się. W rezultacie ta metoda drukowania jest popularna w muzeach i galeriach, które chcą zachować druki przez dziesięciolecia. Archiwalny druk pigmentowy może wykorzystywać błyszczące, błyszczące i metaliczne papiery fotograficzne, które zapewniają wygląd tradycyjnych wydruków C, ale także oferują znacznie szerszy zakres materiałów do drukowania, w tym papiery prawdziwie matowe, papiery akwarelowe, płótno i inne.

Którą metodę drukowania powinienem wybrać? #

Decydując się na odbitkę fotograficzną lub odbitkę artystyczną, należy pamiętać, że główne różnice między obiema metodami to skład papieru, sposób wykonania obrazu oraz trwałość odbitek. Czynniki te wpłyną na wszystko, od wyglądu po trwałość Twojej sztuki.

Zadaj sobie kilka pytań, rozważając opcje:

  • Jak długo ma trwać wydruk?
  • Jaki jest cel nadruku? Gdzie będzie wyświetlany?
  • Jaki rodzaj wykończenia preferujesz — błyszczący czy matowy?
  • Jaki jest Twój budżet?

Ogólnie rzecz biorąc, można jednak zauważyć, że odbitki dzieł sztuki oferują szereg korzyści, których nie można znaleźć w przypadku odbitek fotograficznych. Co ciekawe, nie tak dawno odbitki giclee uważano za „gorsze” od tradycyjnych odbitek fotograficznych zarówno przez galerie, jak i kolekcje. Dziś jednak to już nieprawda. W rzeczywistości muzea i galerie doceniają dziś wartość i zalety odbitek pigmentowych, takich jak:

  • Niezrównana szczegółowość, głębia i kolor.
  • Większa wszechstronność materiałów i podłoży.
  • Możliwość podkreślenia i doświadczenia bardziej intensywnych kolorów i kontrastu na obrazach.
  • Redukcja niechcianych odblasków i blasku po wydrukowaniu grafiki.

Oprócz tego, że są doskonałym, długotrwałym wyborem dla muzeów, odbitki dzieł sztuki oferują niezliczone korzyści fotografom-amatorom, którzy chcą zapamiętać i eksponować swoje prace przez wiele lat.

Drukarnia XXLDRUK.pl wydrukuje dla Ciebie dzieło sztuki #

Jeśli szukasz ciekawego pomysłu na urozmaicenie swojego wnętrza w domu i firmie lub po prostu szukasz partnera do przygotowania reklamy banerowej, plakatu, sprawdź ofertę naszej drukarni. Drukowanie obrazów na płótnie stanowi dziś jedną z bardziej pożądanych usług, jakie możemy wyświadczyć dla artystów amatorów, fotografów lub każdego, kto chce w nietypowy sposób ożywić wnętrze..

Niezależnie od wybranej opcji drukowania, nasz zespół ekspertów będzie z Tobą współpracować od początku do końca, aby zapewnić spełnienie wszystkich Twoich potrzeb. Jeśli jesteś gotowy, aby rozpocząć, możesz wybrać swoje niestandardowe wydruki artystyczne online lub zatrzymać się w naszej drukarni,

Intuicyjny konfigurator

obraz stworzysz sam

Dbamy o każdy szczegół

detale to wyznacznik jakości

Prosty montaż

Instrukcja w zestawie

Tworzymy produkty sprawdzające się idealnie w twoim wnętrzu oraz te, dzięki którym twoja firma będzie zauważalna i przyciągać wzrok tysięcy osób.

Dlaczego my?

Jesteśmy drukarnią z wieloletnim doświadczeniem i tysiącami realizacji. Uważamy że największym naszym sukcesem są powracający klienci i wieloletnia współpraca z wieloma przedsiębiorcami.
Gwarancja jakości
Indywidualne podejście
Bogata oferta
Przewiń do góry