Rozdzielczość obrazu to termin często używany w fotografii, jak również podczas składania zamówień, np. na odbitki zdjęć, wydruk obrazu na płótnie lub zamówienie banera reklamowego. Kiedy mówimy o rozdzielczości obrazu, zwykle dotyczy ona liczby pixeli w obrazie. Zwykle wyrażana pomiarem w pionie i poziomie.
Cyfrowe czujniki aparatów dostarczają nam możliwości wykonywania fotografii w konkretnej liczbie pixeli, na którą to wartość składa się ich określona wartość w pionie i w poziomie. Rozdzielczość obrazu określa w pewien sposób jej wymiar wyrażony w pixelach, ale nie jest to faktyczny rozmiar odbitki, jaką możesz później wydrukować. W tym zakresie możliwości są jeszcze większe.
Wykonując zdjęcie aparatem cyfrowym, zależy nam zwykle na tym, aby uzyskać jak najwyższą rozdzielczość, co pozwoli nam uzyskać również wysoką szczegółowość rejestrowanego obrazu. Im rozdzielczość obrazu jest większa, tym składa się on z większej liczby pikseli, a więc jednocześnie zarejestrowany obraz dostarcza więcej szczegółów.
Rozdzielczość obrazu ma decydujący wpływ na jakość jego podglądu, szczególnie na nowoczesnych monitorach, telewizorach, a dalej także na wielkoformatowych reklamach LED, jak również podczas cyfrowego wydruku, np. na bilboardach, reklamie wykonanej na siatce mesh czy obrazie drukowanym na płótnie.
Powinieneś wiedzieć, że każdy pixel obrazu wyraża jeden szczegół ogółu. Im więcej pikseli, większa jest rozdzielczość obrazu, tym więcej szczegółów zostanie zarejestrowanych. Rozdzielczości nie należy jednak mylić z ostrością, która odnosi się do tego jak wyraźnie są widoczne szczegóły tego obrazu. Jednak zarówno ostrość jak i rozdzielczość mogą być decydujące przy wydruku reklam wielkoformatowych czy jakości prezentowanego na monitorze obrazu.
Sposób, w jaki użyjesz obrazu lub zdjęcia, jest w pewnym stopniu uzależniony od liczby zawartych w nim pikseli. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wydruku lub planujesz wydruk wielkoformatowy, powinieneś dysponować obrazami o wysokiej rozdzielczości.
Jednak nie jest łatwo zwiększyć rozdzielczość obrazu, który wcześniej został zarejestrowany z niewielką liczbą pikseli, gdyż teoretycznie, nie jesteś w stanie zwiększyć szczegółowości obrazu, którym dysponujesz. Należy więc założyć, że nie jest możliwe zwiększenie rozdzielczości obrazu bez wpływu na jego jakość.
Korzystając z prostego oprogramowania, np. domyślnej przeglądarki zdjęć w Windows 10, możesz w każdej chwili zwiększyć rozdzielczość obrazu. Taki proces polega na dodawaniu szczegółów, poprzez zgadywanie jak będą wyglądały kolejne piksele, przy użyciu już istniejących. W teorii więc zwiększasz rozdzielczość, ale efekty takiej zmiany, mogą zaszkodzić zdjęciu.
Czasami zwiększenie rozdzielczości obrazu, może być niezbędne do przygotowania prostego wydruku. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby Twój obraz został wydrukowany, sprawdź, w jaki sposób zwiększyć jego rozdzielczość.
Kiedy rozmawiamy o rozdzielczości obrazów, często pojawiającymi się zagadnieniami są także DPI i PPI. Są one przez wiele osób używane zamiennie, chociaż stanowią dwie zupełnie różne, ważne, informacje, definiujące rozdzielczość i klarowność obrazu. Jednak oba odnoszą się do dwóch różnych mediów, cyfrowych i drukowanych.
PPI opisuje rozdzielczość w pikselach obrazu cyfrowego, podczas gdy DPI opisuje ilość kropek atramentu na drukowanym obrazie.
PPI to ilość pikseli na cal, co zwykle odnosi się do gęstości pixeli w obrazie. Używaj PPI za każdym razem, gdy pracujesz z obrazami cyfrowymi. PPI jest najbardziej przydatne przy przygotowywaniu plików do drukowania
DPI z kolei odnosi się do wartości rozdzielczości, z jaką pracuje drukarka, odtwarzając obraz i umieszczając go na materiale, np. banerze reklamowym, siatce mesh, reklamie roll-up czy obrazie drukowanym na płótnie. Dpi, co oznacza punkty na cal, jest w zasadzie podobne, ale dotyczy drukowania, gdzie zamiast pikseli składają się kropki.
Intuicyjny konfigurator
obraz stworzysz sam
Dbamy o każdy szczegół
detale to wyznacznik jakości
Prosty montaż
Instrukcja w zestawie